Slēdzenes.

Lai cik drošas un izturīgas nebūtu metāla durvis, jāatcerās arī par tādu aizsardzības tehnoloģiju izmantošanu kā slēdzenes, kā arī par tādu papildus aizsardzības furnitūru kā aizsargplāksnes vai aizsarguzlikas, kas var būtiski uzlabot durvju drošību.

Ieteikumi slēdzeņu izvēlei:

Pēc slepenā mehānisma darbības principa slēdzenes iedalās divās grupās:

  • Plāksnīšu slēdzenes
  • Cilindriskās slēdzenes

Plāksnīšu slēdzenes bieži vien nezināšanas dēļ tiek sauktas par seifatslēgām, jo agrāk seifos gandrīz vienmēr tika izmantotas šīs grupas slēdzenes (ja netiek ņemtas vērā pārkodējamās slēdzenes, kas durvīs netiek izmantotas). Bieži vien par seifatslēgu tiek saukta slēdzene ar apaļiem noslēdzošajiem elementiem (aizbīdņiem), kas nav pareizi. Šī slēdzenes sistēma ir vissenākā un tika izmantota vienkāršotā veidā jau pirmajās cilvēka izgudrotajās slēdzenēs. Tās darbības princips — plāksnīšu komplekts, kas atslēgas zobiņu iedarbībā savietojas strikti noteiktās pozīcijās un ļauj pagriezt slēdzenes mehānismu. Kaut vienas plāksnītes nesakritība ar pareizo pozīciju neļauj atvērt slēdzeni. Jo vairāk plāksnīšu, jo grūtāk uzlauzt slēdzeni. Ja mehānisms ir pietiekami aizsargāts pret izurbšanu, ja plāksnītes ir izgatavotas ļoti precīzi, ja ir daudz plāksnīšu un uz tām ir īpaši zobiņi (kas apgrūtina darbu ar mūķīzeri), tad šī tipa slēdzenes uzlaušana kļūst ļoti sarežģīta pat profesionālim. Par minētās sistēmas trūkumu tiek uzskatīta diezgan lielā atslēga un grūti apmaināms mehānisms (piemēram, ja tiek nozaudēta atslēga). Šādā gadījumā ir jāmaina visa slēdzene, jo plāksnīšu un noslēdzošo elementu pievads ir saistīti. Šo problēmu izdevās atrisināt itāļiem, kas izveidoja dažus slēdzeņu veidus ar maināmu plāksnīšu komplektu.

Cilindriskā slēdzene - mūsdienu tehnoloģiju produkts, kas parādījies 20. gadsimtā. Šī veida slēdzenes mūsdienās ir plaši izplatītas gan to maiņas, gan izmantošanas ērtuma dēļ. Nepieciešamības gadījumā netiek mainīts slēdzenes mehānisms, bet tikai tā slepenā daļa — cilindrs. Šis slēdzenes elements, kas nodod atslēgas pagriezienu mehānismam, ir slepena iekārta, kas darbojas tikai ar vienu noteiktu atslēgas kombināciju. Aizslēga darbības pamatā ir mazo cilindrisko (no šejienes arī radies nosaukums) elementu augstuma kombinācijas izveides princips. Tāpat kā plāksnīšu slēdzenei — kaut viena elementa nesakritība neļauj atvērt durvis. Slepenības pakāpi nosaka cilindrisko elementu skaits, to izgatavošanas precizitāte, iespējamās augstuma pozīcijas, izvietojums cilindrā un mūķīzera pieejas iespējamība. Ir arī aizslēgi, kas neizmanto cilindrus, bet plāksnītes. Tādi aizslēgi parasti tiek izmantoti automašīnās (durvis, bagāžas nodalījums, aizdedze), jo tie ir mazāk jūtīgi pret netīrumiem un ūdeni, bet tiek uzskatīti arī par mazāk drošiem.

Viennozīmīgi pateikt, kura no sistēmām ir labāka, nav iespējams. Katrai ir savi plusi un mīnusi. Vislabāk, ja durvīm ir divas slēdzenes, kuru slēgšanas mehānisms atšķiras. Slēdzenēm jābūt pietiekami kvalitatīvām un drošām, jo tieši tādā veidā pirmām kārtām tiek aprēķināts uzlaušanas ātrums un, protams, arī durvju drošības pakāpe. Pēc speciālistu uzskatiem kvalitatīvu slēdzeņu ar cilindra aizsarguzliku un aizsargplāksnēm pret slēdzeņu izurbšanu kompleksa izmantošana ievērojami palielina drošības līmeni.

Parasti metāla durvis tiek aprīkotas ar tā saukto „zirnekli” - (daudzpunktu slēdzene ar vairākām mēlītēm, kas izbīdās katra savā virzienā), kas nodrošina pret durvju izgāšanu ar spēku, un mehāniskām slēdzenēm, kurām jāpasargā no durvju atvēršanas ar piemeklētas atslēgas palīdzību.

Pāles 14, Rīga LV-1024,
tel.: +371 6 7522061,
+371 2 6510855,
fakss: 6 752-20-60
e-pasts: office@olgalek.lv
mājas lapa: www.olgalek.lv, www.olgalek.com
Copyright © «OLGALEK» – metāla durvis un vārti.

Latvijas Reitingi Top.LV